W jaki sposób można zapisać się na zajęcia?

W dowolny sposób. Zapisy przyjmujemy telefonicznie bądź mailowo. Nabór otwarty jest przez cały rok.

Chcę kupić instrument. Na co się zdecydować? Fortepian, pianino akustyczne, pianino elektroniczne czy keyboard?

Kupno instrumentu, nie ukrywajmy, nie jest najtańszym wydatkiem. Na szczęście, kupujemy go zazwyczaj tylko raz i służy on nam już na całe lata.  Jeśli chodzi o wybór instrumentu, fortepian byłby zapewne spełnieniem marzeń każdego pianisty, początkującego, zaawansowanego czy profesjonalisty. Niestety nie każdy może sobie na to pozwolić, jest to opcja bardzo kosztowna oraz wymaga wiele przestrzeni w domu. Najlepszym rozwiązaniem do użytku domowego jest pianino akustyczne. Zajmuje mniej miejsca niż fortepian, ale ma z nim bardzo wiele cech wspólnych. Dlaczego pianino akustyczne, a nie elektroniczne? Najważniejszym czynnikiem jest zupełnie inna praca naszych rąk na klawiaturze w pianinie akustycznym. Cały efekt w postaci brzmienia instrumentu, jego dynamiki, kolorystyki i innych efektów musimy osiągać za pomocą naszego aparatu gry. Wbrew temu, jakie często opinie można spotkać i usłyszeć, pianino elektroniczne nie odwzoruje nam specyfiki „żywego” instrumentu. To nie oznacza, że na pianinie elektronicznym nauka nie ma sensu. Ma, ale w perspektywie paru lat nauki odniesiemy zupełnie inne efekty w naszych postępach, niż na prawdziwym instrumencie. Szczególnie ważne jest to na początku naszej nauki, kiedy dopiero kształtujemy nasz aparat gry, rozwijając własne możliwości techniczne. Jeśli chcemy nauczyć się grać na fortepianie/pianinie absolutnie odpada ćwiczenie na keyboardzie w domu. Instrument ten ma plastikową klawiaturę, która fatalnie wpływa na nawyki osoby, która dopiero uczy się grać.

Jak dużo trzeba ćwiczyć w domu?

Tu warto odpowiedzieć na to pytanie nieco inaczej. Nie tyle długość ćwiczenia ma znaczenie, co jego jakość. Warto ćwiczyć przede wszystkim dokładnie, precyzyjnie i z zaangażowaniem.  Bardzo istotna jest również systematyka. 30 minut codziennych ćwiczeń przyniesie większe efekty, niż np. 2 godziny co cztery dni. Plan ćwiczenia na bieżąco ustalają i proponują nasi pedagodzy na zajęciach.

Na jak długo podpisuję umowę?

Umowę podpisujemy na czas nieokreślony z możliwością miesięcznego wypowiedzenia.

Czy uczęszczanie na zajęcia wiąże się z jakimiś dodatkowymi opłatami, chociażby na zakup nut?

Zajęcia w Szkole Muzyki w Faktorii Dźwięku nie wiążą się z żadnymi dodatkowymi opłatami. W miesięcznej wpłacie, poza czterema lekcjami, zawiera się również udostępnianie dla uczestników bogatej biblioteki nut, w którą jesteśmy wyposażeni, czy drukowanie materiałów potrzebnych na zajęcia.

Czy na zajęcia można zapisać się w dowolnym momencie? Jak wygląda wpłata, jeśli zajęcia rozpocznę w połowie miesiąca?

Nabór jest otwarty przez cały rok w miarę dostępności miejsc u danego nauczyciela. Jeśli rozpoczną Państwo naukę u nas w połowie miesiąca, opłata będzie wynosić proporcjonalnie liczbę odbytych lekcji, które zostały do końca miesiąca (np. rozpoczęcie nauki 20 maja, do końca miesiąca zostają dwie lekcje, więc opłata wynosi 50% miesięcznej wpłaty).

Do kiedy należy dokonać opłaty na zajęcia?

Opłaty dokonujemy do 7. dnia każdego miesiąca. Nie ma możliwości rozbijania wpłaty na raty. Opłaty można dokonać za pomocą przelewu na wskazane konto lub w formie gotówki w siedzibie Faktorii Dźwięku.

Co w przypadku, kiedy zajęcia pokrywają się ze świętami lub dniami wolnymi od pracy?

Kalendarz zajęć ułożony jest w taki sposób, aby na miesiąc odbyły się średnio cztery lekcje. Są miesiące, w których takich lekcji odbędzie się pięć. W tym wypadku dodatkowa piąta lekcja przejdzie automatycznie na miesiąc, w którym zajęcia odbędą się trzy razy.

Czy w przypadku nieobecności nauczyciela zajęcia zostaną odpracowane?

Zajęcia odwołane z powodu nieobecności nauczyciela zostaną odpracowane w innym terminie uzgodnionym przez obie strony. W przypadku nieznalezienia takiego terminu, przysługuje Państwu rekompensata pieniężna w wysokości 25% miesięcznej wpłaty.

Czy nieobecność na zajęciach można odrobić w innym terminie?

Nieobecność na zajęciach należy zgłosić co najmniej 24 godziny przed rozpoczęciem lekcji. Wtedy przysługuje Państwu możliwość odrobienia  zajęć w terminie ustalonym z nauczycielem. Czas na wykorzystanie takiej opcji istnieje do końca następnego miesiąca następującego po nieobecności (np. odwołane zajęcia z 4 lutego, można odpracować do końca marca). Jeśli w tym okresie nie uda się znaleźć optymalnego terminu odpracowania zajęć dla każdej ze stron, otrzymają Państwo rekompensatę pieniężną w wysokości 25% miesięcznego czesnego.  W wypadku niepowiadomienia o nieobecności lub zbyt późnej wiadomości o tym fakcie, uczestnik traci prawo do odpracowania zajęć lub zwrotu pieniędzy.

Moje dziecko jest bardzo wstydliwe. Czy mogę uczestniczyć w zajęciach razem z nim, aby było mu nieco raźniej?

Oczywiście, jeśli jest taka sytuacja, nie robimy z tego powodu żadnego problemu. Jeśli jednak nie jest to konieczne lub z czasem dziecko oswoi się   z  nową sytuacją dla niego,  z własnego doświadczenia polecamy zostawić je sam na sam z nauczycielem. Często zdarza się, że oczywiście pomimo jak najlepszych chęci rodzica, dziecko przy jego obecności na lekcji jest rozproszone i nie jest w stanie się skoncentrować. Doświadczenie naszych pedagogów w tej kwestii jest bardzo duże i sami będą w stanie ocenić, kiedy obecność osoby trzeciej na lekcji pomaga, a kiedy przeszkadza. W trosce o jak najlepszy rozwój każdego ucznia, prosimy o zrozumienie i współpracę w tej kwestii.

Czy na lekcje trzeba się przygotowywać?

Zasada jest prosta. Dobry pedagog, to bardzo duży plus. Ale nawet najlepszy nauczyciel nie sprawi, że nauczymy się grać bez codziennych ćwiczeń w domu. Pedagog jest od przekazywania wiedzy oraz kontrolowania dobrych oraz słabych stron pracy ucznia, natomiast zadanie ucznia polega na systematycznej pracy pomiędzy zajęciami. W naszej Szkole Muzyki w Faktorii Dźwięku nie stawiamy ocen, nie robimy egzaminów, nie przeprowadzamy przesłuchań. Tak więc, jeśli na dane zajęcia uczeń przyjdzie nieprzygotowany, nie robimy z tego powodu problemu i pracujemy dalej. Warto mieć jednak na uwadze, iż na dłuższa metę taka nauka jest nieefektywna.

Gdzie kupić instrument?

Współpracujemy z dwoma salonami pianin i fortepianów. Są to profesjonaliści w swojej branży i nie zdarzyło nam się jeszcze usłyszeć na ich temat złego słowa. Mają przystępne ceny instrumentów, bogaty ich wybór oraz organizują transport instrumentu, co nie jest łatwym zadaniem.

Chciałbym/chciałabym nauczyć się grać na fortepianie/pianinie. Nie interesuje mnie jednak granie muzyki klasycznej, chciałbym od razu grać melodie filmowe, pop itd. Czy to możliwe?

To możliwe. Jeśli jednak w całości oprzemy naszą naukę na takim repertuarze, niestety nie nauczymy się zbyt dużo. Ćwiczenie gam i pasaży, etiud, sonat czy utworów polifonicznych przynosi ogromnie dużo korzyści dla kształtowania naszego sposobu gry. Tak jak nie warto zamykać się tylko i wyłącznie na muzykę klasyczną, tak nie warto nie widzieć świata poza nią. Najbardziej korzystna jest nauka oparta na różnorodnym repertuarze, który rozwinie nas wszechstronnie.

Chcę zapisać dziecko na lekcje fortepianu. Czy muszę mieć instrument w domu?

Tak, to warunek konieczny do tego, aby nauka była efektywna. Sam udział na zajęciach nie wystarczy, aby nauczyć się grać na instrumencie. Do tego potrzebne są systematyczne ćwiczenia w domu.

Gdzie odbywają się zajęcia?

Zajęcia odbywają się w naszej pracowni muzycznej w Faktorii Dźwięku w Ryczowie przy ul. Oświęcimskiej 7.

Jakie są terminy zajęć?

Zajęcia są ustalane indywidualnie po konsultacji z nauczycielem. 

Czy zajęcia odbywają się przez wakacje, ferie i inne dni wolne od nauki w ogólnej szkole?

Tak. Pracujemy przez cały rok, z wyjątkiem świąt.

Czy jest możliwość lekcji zdalnych zamiast stacjonarnych?

Nie prowadzimy lekcji online z jednego prostego powodu. Lubimy uczyć, a jeszcze bardziej lubimy uczyć, kiedy lekcja jest efektywna i możemy dać z siebie na niej 100%. Lekcje online mają wiele ograniczeń, stąd taka praca nie jest zbyt skuteczna. Chcemy podchodzić do naszej pracy oraz do Państwa oczekiwań bardzo uczciwie, stąd decyzja o nieprowadzeniu lekcji zdalnych w naszej szkole.

Jak mam przygotować się na pierwszą lekcje?

Nie musisz się w ogóle przygotowywać. Przede wszystkim przyjdź z dobrym nastawieniem i bez żadnego stresu. U nas panuje bardzo miła atmosfera i sami również zadbamy o to, abyś czuł/czuła się komfortowo.

Czy podczas naboru prowadzona jest selekcja pod kątem muzycznych zdolności?

Nie prowadzimy przesłuchań pod kątem muzycznych uwarunkowań danej osoby. Pracujemy ze wszystkimi chętnymi do nauki i przed nikim nie zamykamy drzwi. Warto wziąć pod uwagę, że pewne osoby mają większe zdolności muzyczne od innych, dlatego zawsze będą miały swojego rodzaju „przewagę”. Najważniejszym jednak czynnikiem w naszej edukacji jest determinacja oraz chęć do pracy.

Od jakiego wieku najlepiej zacząć edukację muzyczną i kiedy jest na to za późno?

Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ale im wcześniej, tym lepiej. Najważniejszym argumentem za wczesną edukacją muzyczną jest jej ogromny wpływ na rozwój intelektualny dziecka. Naukowo udowodniono, że gra na fortepianie korzystnie wpływa na pracę mózgu, dzięki doskonaleniu pamięci i wzmacnianiu połączeń nerwowych między jego dwoma półkulami. Innymi słowy, edukacja muzyczna wpłynie bardzo pozytywnie na rozwój dziecka niezależnie od tego, czym będzie się interesowało za parę lat lub w życiu dorosłym. Edukację muzyczną można jednak rozpocząć z powodzeniem w każdym wieku. Poza bardzo korzystnym wpływem zdrowotnym i umysłowym, dla wielu z nas może być to znakomite hobby i świetny sposób na spędzenie wolnego czasu.

Chcę, aby moje dziecko wyniosło z nauki jak najwięcej. Czy nie lepiej zapisać je do szkoły muzycznej?

Aby nauka przynosiła jak największe rezultaty, potrzebne są głównie 3 czynniki. Dobry nauczyciel i jego relacja z uczniem, chęć do nauki i duża motywacja osoby uczącej się oraz wsparcie najbliższego otoczenia. Jeśli te warunki są spełnione, tak naprawdę nie ma większego znaczenia, w którym miejscu się uczymy. Nauka w Faktorii Dźwięku jest na pewno bardziej elastyczna niż w placówce państwowej. Nie mamy egzaminów, przesłuchań, klasyfikacji semestralnej, nie musimy ściśle realizować obowiązkowego programu nauczania. To sprawia,  iż jest to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie swobodę w działaniu. W naszej Szkole Muzyki pracują doświadczeni nauczyciele, którzy mają w swojej działalności pedagogicznej dużo sukcesów w postaci nagród ich uczniów na renomowanych konkursach muzycznych. To również czynni zawodowi muzycy, którzy na co dzień współpracują z wieloma znanymi nazwiskami na polskiej scenie muzycznej. Posiadają w związku z tym ogromne doświadczenie sceniczne i chętnie dzielą się swoją wiedzą z uczniami.

Jak wyglądają lekcje?

Zajęcia trwają 45 minut i odbywają się raz w tygodniu. Program nauczania i scenariusz lekcji jest układany pod kątem danej osoby. Dbamy o równomierny rozwój techniki, muzykalności oraz wiedzy muzycznej uczniów. Duży nacisk kładziemy na indywidualizację nauczania, z każdą osobną pracujemy nieco inaczej, biorąc pod uwagę jej predyspozycje.

Często zadawane pytania

Masz pytania lub wątpliwości? Śmiało do nas napisz lub zadzwoń, postaramy się wszystko wyjaśnić. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom, zebraliśmy w jednym miejscu odpowiedzi na najczęściej nurtujące Was pytania.

Faktoria Dźwięku fb
Faktoria Dźwięku instagram
Faktoria Dźwięku youtube